چند کاربرد کلیدی هوش مصنوعی در علوم نظامی

هوش مصنوعی (AI) در حال تبدیل شدن به یک بخش مهم جنگ مدرن است. سیستم‌های مجهز به هوش مصنوعی، در مقایسه با سیستم‌های معمولی، دارای قدرت بیشتری برای هندل کردن موثر داده‌های با حجم بالا، هستند. علاوه بر این ، هوش مصنوعی به دلیل قابلیت های محاسباتی و تصمیم گیری ذاتی که دارد قابلیت‌های self-control ، self-regulation و self-actuation را در سیستم های رزمی بهبود می بخشد.

امروزه هوش مصنوعی تقریباً پایه ثابت هر برنامه نظامی مستقر شده است و پیش بینی می‌شود که افزایش بودجه تحقیق و توسعه در سازمان های تحقیقاتی نظامی برای توسعه برنامه های جدید و پیشرفته از هوش مصنوعی ، منجر به افزایش تصویب سیستم های مبتنی بر هوش مصنوعی در بخش نظامی شود. به عنوان مثال ، آژانس پروژه های پیشرفته تحقیقاتی-دفاعی وزارت دفاع آمریكا (DDPA) در حال تأمین بودجه ساخت یك سیستم زیردریایی روباتیک است كه انتظار می رود در برنامه های مختلفی از تشخیص مین های زیر آب تا مشاركت در عملیات ضد زیردریایی استفاده شود. علاوه بر این ، وزارت دفاع آمریکا 7.4 میلیارد دلار برای هوش مصنوعی ، Big Data   و cloud در سال مالی 2017 هزینه کرده است ، در حالی که چین برای تقویت قابلیت های دفاعی خود در شرط بندی AI قرار دارد و پیش بینی می شود تا سال 2030 به عنوان رهبری جهان در این زمینه دست یابد. در ادامه به 8 مورد از کاربردهای کلید هوش‌مصنوعی در صنایع نظامی در 2018 پرداخته شده است.

1- سکو‌های جنگی (Warfare Platforms)

نیروهای دفاعی کشورهای مختلف در سراسر جهان، هوش مصنوعی را درون سلاح ها و سایر سیستم های مورد استفاده در سکوهای زمینی، دریایی، هوایی و سیستم های فضایی قرار می دهند. استفاده از سیستم‌‌های مبتنی بر هوش مصنوعی نقاط قوت زیر را دارد:
اتکای کمتر به ورودی انسانی (human input)
هم افزایی (synergy) و کارایی بالاتر
نیاز به تعمیر (maintenance) کمتر

پیش بینی می شود که AI سلاح های (weapons) خودمختار(autonomous) و پر سرعت را برای انجام حملات مشترک (collaborative attacks) توانمند کند.

2- امنیت سایبری (Cybersecurity)

سیستم های نظامی اغلب در برابر حملات سایبری آسیب پذیر هستند، که می تواند به از دست رفتن اطلاعات طبقه بندی شده نظامی و آسیب رساندن به سیستم های نظامی منجر شود. با این حال، سیستم های مجهز به هوش مصنوعی می توانند به صورت خودگردان (autonomously)، از شبکه ها، رایانه ها ، برنامه ها و داده ها از هر نوع دسترسی غیرمجاز (unauthorized access) محافظت کنند. علاوه بر این، سیستم های امنیتی تحت وب با قابلیت AI (AI-enabled web security systems) قادرند با ثبت الگوی حملات سایبری برای آنها ضدحمله بسازند.

3- حمل و نقل و ترابرد (Logistics & Transportation)

تدارکات و حمل و نقل مؤثر کالا ، مهمات ، تسلیحات و سربازان یکی از مؤلفه های مهم عملیات نظامی موفق است. تلفیق هوش مصنوعی با حمل و نقل نظامی می تواند در کاهش هزینه حمل و نقل  و تلاشهای عملیاتی انسان موثر باشد. همچنین ناوگان نظامی را قادر می سازد تا ناهنجاریها (anomalies) را به راحتی تشخیص دهند و به سرعت خرابی اجزا (component failures) را پیش بینی کنند.

4- شناسایی هدف (Target Recognition)

تکنیک های هوش مصنوعی در حال توسعه برای افزایش دقت در تشخیص هدف در محیط های پیچیده جنگی هستند. این تکنیکها به نیروهای دفاعی اجازه می دهد با تجزیه و تحلیل گزارش ها، اسناد، اخبار و سایر اشکال اطلاعات بدون ساختار، درک عمیقی از مناطق عملیاتی بالقوه کسب کنند. علاوه بر این ، استفاده از هوش مصنوعی در سیستم های شناسایی هدف (target recognition systems)، توانایی این سیستم ها را در شناسایی موقعیت اهداف خود بهبود می بخشد. توانایی‌های سیستم های شناسایی هدف با قابلیت AI  (AI-enabled target recognition systems):
– پیش بینی های مبتنی بر احتمال (probability-based forecasts) از رفتار دشمن
– تجمیع شرایط آب و هوایی و محیطی
– پیش بینی و پرچم گذاری تنگناها یا آسیب پذیری های خط تولید بالقوه
ارزیابی روش های ماموریت
– suggested mitigation strategies
از یادگیری ماشینی همچنین برای یادگیری (learn) ، ردیابی (track) و کشف (discover) اهداف، از داده های به دست آمده استفاده می شود.

به عنوان مثال، برنامه‌ی DARPA’s Target Recognition and Adaption in Contested Environments (TRACE) ، از تکنیک های یادگیری ماشینی استفاده می کند تا بطور خودکار اهداف را با کمک تصاویر رادار مصنوعی-دیافراگم (SAR) تعیین و شناسایی کند.

5- بهداشت و درمان میدان نبرد (Battlefield Healthcare)

در مناطق جنگی ، هوش مصنوعی می تواند با سیستم های جراحی رباتیک (RSS) و سیستم عامل زمینی رباتیک (RGPs) یکپارچه شود تا فعالیت های پشتیبانی جراحی از راه دور و تخلیه را انجام دهد. ایالات متحده در توسعه RSS ، RGP ها و سایر سیستم های مراقبت های بهداشتی در میدان نبرد، به طور ویژه نقش دارد. در شرایط دشوار، سیستم های مجهز به هوش مصنوعی می توانند سوابق پزشکی سربازان را  استخراج کرده و در تشخیص‌های پیچیده کمک کنند.
به عنوان مثال، تیم تحقیقاتی واتسون IBM با Veterans Administration ایالات متحده همکاری کرد تا یک نمونه اولیه استدلال بالینی، موسوم به آنالایزر الکترونیکی ضبط پزشکی (EMRA) ، تهیه کند. این فناوری اولیه برای استفاده از تکنیک های یادگیری ماشینی در پردازش سوابق الکترونیکی پزشکی بیماران طراحی شده است و به طور خودکار بحرانی ترین مشکلات سلامتی آنها را شناسایی و رتبه بندی می کند.

6- آموزش و شبیه‌سازی مبارزه (Combat Simulation & Training)

شبیه سازی و آموزش (Simulation & training) یک رشته ترکیبی از مهندسی سیستم، مهندسی نرم افزار و علوم رایانه است برای ساخت مدل های رایانه ای که سربازان را با سیستم های مختلف جنگی مستقر در طول عملیات نظامی آشنا می کند. ایالات متحده
به طور فزاینده ای در برنامه های شبیه سازی و آموزش سرمایه گذاری می کند.
نیروی دریایی و ارتش ایالات متحده هر کدام اقدام به تجزیه و تحلیل جنگ می کنند که منجر به آغاز چندین برنامه شبیه سازی حسگر شده است. نیروی دریایی ایالات متحده برای حمایت از برنامه های خود، شرکت هایی مانند Leidos ، SAIC ، AECOM و Orbital ATK را ثبت کرده است. در حالی که برنامه های ارتش ایالات متحده توسط شرکت هایی از جمله SAIC ، CACI ، Torch Technologies و Engineering Millennium پشتیبانی می شود.

7- رصد تهدیدات و آگاهی از وضعیت (Threat Monitoring & Situational Awareness)

رصد تهدیدات و آگاهی از وضعیت به شدت به عملیات اطلاعاتی[1] ، نظارت[2] و بازآفرینی[3] (ISR) متکی است. عملیات ISR برای به دست آوردن و پردازش اطلاعات با هدف پشتیبانی از طیف وسیعی از فعالیت های نظامی استفاده می شود.
سیستم های بدون سرنشین (Unmanned systems) که برای انجام مأموریت های ISR مورد استفاده قرار می گیرند، می توانند از راه دور اداره شوند یا در مسیری از پیش تعریف شده ارسال شوند. تجهیز این سیستم ها به هوش مصنوعی به پرسنل دفاعی در نظارت بر تهدید کمک می کند و از این طریق آگاهی موقعیتی آنها را افزایش می دهد.
وسایل نقلیه هوایی بدون سرنشین (پهپادها) (Unmanned aerial vehicles (UAVs)) – که به عنوان هواپیماهای بدون سرنشین نیز شناخته می شوند – با هوش مصنوعی یکپارچه می توانند در مناطق مرزی گشت زنی کنند ، تهدیدات احتمالی را شناسایی کرده و اطلاعات مربوط به این تهدیدها را در اختیار تیم‌های پاسخ قراردهند. بنابراین استفاده از پهپادها می تواند امنیت پایگاه های نظامی را تقویت کرده و همچنین ایمنی و کارآیی پرسنل نظامی را در نبرد یا در مناطق دور افتاده افزایش دهد.

8- پردازش  اطلاعات (Data Information Processing)

هوش مصنوعی به خصوص برای پردازش سریع و کارآمد حجم زیادی از داده ها به منظور دستیابی به اطلاعات ارزشمند ، مفید است.
هوش مصنوعی می تواند در جمع آوری و جمع‌بندی اطلاعات از مجموعه داده های مختلف و همچنین گرداوری مجموعه اطلاعات از منابع مختلف کمک کند. این تجزیه و تحلیل پیشرفته ، پرسنل نظامی را قادر می سازد تا الگوهای را بشناسند و همبستگی ها را بدست آورند.

[1] Intelligence

[2] Surveillance

[3] Reconnaissance

 

 منبع: Marketresearch

 

راهنمای رنگ‌ نوشته‌ها:
ویژگی‌های هوش مصنوعی
ویژگی‌ها و نیازمندی‌های پرو‌ژهای دنیای واقعی
سایر موارد مهم‌تر

ان‌شا… در ‌آینده موارد رنگی به مطالب مرتبط لینک‌ خواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.